Pazartesi günü doğum günüm…

Normalde o gün oğlumuz İzmir’e Uzay Kampı’na gidecekti okuluyla, Sevgili Beyim ve ben de Kıbrıs’a gidecektik; ama şartlar değişti hepimiz evdeyiz.

Doğum günüm için şu an tek heyecan verici planım, evin temizliğini ve diğer işleri bugün yarın bitirip, o gün sadece battaniye içinde Yeşilçam filmi izlemek.

Bu süreçte içine dönen, kitap okuyan, film izleyen, resme başlayan yeni hobiler edinen herkese feci halde kılım!

Ben temizlik, derleme, toplama, yemek, çocuğun uzaktan eğitimi arasında Müge Anlı’ya anca zaman buluyorum kardeşim…

Hayat işte…

Hepimiz acayip günler yaşıyoruz, sadece ülke sınırları değil, şehir sınırları da kapatıldı. Geçen gün kuzenim aradı “Sıkılıyor musunuz karantina günlerinde?” diye, “Yooo dedim, bizim ilişkimize bir yenilik bir heyecan geldi. 20 yıldır hiç bu kadar uzun süre aynı evde, hatta şehirde olmamıştık!”

Her zamanki gibi Sevgili Beyim benimle hemfikir değil tabii. “Karım”tina günleri uzadıkça uzuyor; kaçmak için de Vali’den izin alması gerektiğini öğrendi ya kısa kısa Hülya Koçyiğit öksürükleri yapmaya başladı evin içinde.

Alt katta oturan annem, babam 3 haftadır, yani 65 yaş yasağı başlamadan önceden beri evden çıkmıyorlar. Temel olduğunu düşündüğüm ihtiyaçlarını bir iki aldım, baktım iş fıstıklı helvaya dayandı; yukarı balkondan aşağı balkona atmaya başladım!

Arkadaşlarım biliyor; oğlanla zaten “uzaktan annelik” sistemine geçiş yaptık. Odasından bana mesaj yazıyor, “sandviç hazır mı?” diye. Kendini okul ortamından uzaklaştırmasın istediğimiz için parayla satmaya başladık artık. Bu yaşlarda düzenin bozulmaması psikolojik olarak önemliymiş, yoksa başka bir amacımız yok!

Dün de 11 yaşındaki oğlana yasak geldi, içinde 50 yaşlarında bir tüccar bulunan oğlumun ilk tepkisi “Bana da kolonya paketi gelecek mi?” oldu! Aç, açıkta kalmaz bu herif, o nedenle içim rahat.

Zaten uzaktan eğitim biraz daha uzarsa “hacker” olacak. Canlı derste bana mesaj atıyor “Öğretmenin bilgisayarına ping atıp dersi kapatayım mı?” diye. Ne yapsın çocuk, bahar aylarında dışarda fink atamıyor tabii; yasaklı…

Köpeği hesap ettim, 4 yaşında olduğuna göre insan yaşıyla 28 yapıyor; yırttık! Yoksa ona da klozeti kullanmayı öğretmem gerekecekti maazallah.

Bu kadar zamandır iyi gidiyordum ama kademeli yaş yasağı azıcık zorlamaya başladı.

Yeni yasak 40-50 arasına gelirse ben evde kalıyorum; 50-60 arasına gelirse Beyim.

40-50 erkeklere gelirse ben çıkıyorum, 50-60 kadınlara gelirse Beyim.

Direkt kumrallara gelirse ikimiz de evdeyiz ama tonu bir açık olanlara gelirse yine o çıkacak ben kalacağım.

Saçı boyalılara gelirse, çıkarım diyorum ama kına boyadan sayılırsa da kalırım.

Boyda 1.65 ve altına gelirse kesin evdeyim, kilo sınırı olursa her kadın gibi yalan söyleyip çıkarım.

Evlilere gelirse ben kalırım, avukat olan Beyim beni boşar çıkar!

Dünden beri kafamda her türlü kombinasyonu yapıyorum.

Yok resimmiş yok kitapmış yok filmmiş peh…

Bu kadar kafa çalıştıran ve dağıtan bir hobi görmedim ben.

En kalbi hislerimle teşekkür ediyorum tüm yetkililerimize.

Arz-ı hürmet ederim;

Türkan Şanverdi Avcı