Hey Uzaylı, Söyle Bana Kimdir Liderin?

En sevdiğim haberler uzaylılarla ilgili olanlar.

Hani biz “dünyalı”lar sürekli tartışıyoruz ya, “var mısın, yok musun” uzaylı kardeşim diye; işte o konuda yeni bir gelişme olmuş, pek sevindim.

Hemen heveslenmeyin, uzaylılar var mı, yok mu bu henüz belli değil, ama varlarsa ve dünyaya gelirlerse onlarla kimin diyalog kuracağı artık belli imiş.

Uzaylılar dünyanın kapısını çalıp “bizi liderinize götürün” dediklerinde Birleşmiş Milletler’de kurulan Uzay İşleri Ofisi’nin (Unoosa) başına gelen Malezyalı astrofizikçi Mazlan Osman ile görüşeceklermiş. Zira Mazlan Osman, dünya dışı canlıların gezegenimizle ilk temasında sözcülük yapacak insan olarak resmen atanmış.

Haberin en ilginç detayı Unoosa’nın ana görevlerinden birinin “uzaylıları insanlara karşı korumak” olması bana göre.

Çünkü daha önce de söylediğim gibi ben uzaylıların bizler için değil, bizlerin onlar için tehdit olduğuna inanıyorum açıkçası.

Neyse dönelim “liderlik” mevzusuna.

Aslında bu konuda uzaylının ilk nereye gelip soracağı da önemli…

Diyelim ki Türkiye’ye geldiler ve “bizi liderinize götürün” dediler.

E şimdi kime götüreceğiz, iktidar partisi liderine mi yoksa ana muhalefet partisi liderine mi?

Uzaylı “sizde Osman diye biri varmış, lideriniz oymuş” derse de “olsa olsa bu bizim OmbudOsman’dır” diyerek Ombudsman tartışmalarının ve yılların kesintisiz lideri Demirel’e de götürebiliriz.

Ya da “selam dünyalı ben dostum, lideriniz ne tarafta?” diyen bir uzaylıya “gösterelim anam” diyerek ormana götürmeyeceğimizin garantisi var mı? (Ha barış gönüllüsü İtalyan sanatçı, ha dost uzaylı, yakından ilgilenmek gerek)

Tabii bundan sonra da televizyon ekranlarında “Uzaylının Suçu Ne?” isimli bir dizinin reyting patlaması yaşayacağı aşikar.

Televizyon demişken maazallah ya ilk Acun’la karşılaşırlarsa?

Neticede programın adıyla uyumlu bir imajı var uzaylıların, Acun hayatta kaçırmaz böyle bir fırsatı. Var Mısın, Yok Musun’ a çıkıp da “hissediyorum, büyük açacağım” diyen uzaylıları seyrederiz hep birlikte.

Ya da mesela Amerikan esintisi filmlerimizde olduğu gibi elinde bir resimle bara gidip “bunu gördün mü” diye de sorabilir uzaylı dostumuz.

Aynı esnada çevresini saran gençlerin “ağbiii, çok iyi yaaa, varmış gördünüz mü, hey dostum takıl bize, seni lidere götürelim” tezahüratlarını duyabiliyor gibiyim. Bu arada eminim ki ellerindeki cep telefonları ile anında twitter ve facebook’a “bebişim ortam çok bomba, uzaylılarla alemlere aktık” diye yazarlar.

Benim oğluma gelip “liderin kim” dese, kesin onu Shrek’e götürür.

Olmaz ya, diyelim ki hasbelkader bir uzaylı bana sorsa, elinden tutup Sevgili Beyimin karşısına çıkarırım “liderim budur” diye; ben bilmem beyim bilir netekim.

Özetle bu lider işi öyle Birleşmiş Milletler masasında tayini yapılacak kadar basit bir mevzu değil.

Bu arada şaşkın bir uzaylıyı dünyadaki kötülüklerden ve insanlardan korumak için sözcülük görevini bir “kadına” vermişler ya ben ne diyeyim? (Bakmayın soyadının Osman olduğuna, kendisi “Bayan Osman”)

Lideri bulmak için onca badire atlatmış bir uzaylıyı, çıkar kadın liderin karşısına; ona “neden konuşmuyorsun, hem benimle eskisi kadar da ilgilenmiyorsun, söyle başka bir lider mi var?” demezse, ne olayım.

Bu atama uzaylıların bittiği andır, benden söylemesi.

27 Eylül 2010